top of page

Собаки-герої України: як чотирилапі допомагають наближати перемогу

Другий рік поспіль відзначаються приватні собаки, а також собаки різних організацій і служб України, які вчинили героїчні подвиги під час російсько-української війни.


Пошук зброї, наркотиків, вибухівки, охорона периметру під час запуску дронів, охорона перших осіб різних держав світу, допомога у відновленні після ПТСР — лише частина переліченої важливої роботи, яку виконують чотирилапі герої.


Якщо ви знаєте про собаку, який здійснив героїчний вчинок — напишіть про цього чотирилапого героя в Facebook-групі проєкту.

Розглядаються кандидатури незалежно від службового статусу, породи, віку та інших характеристик. Основний критерій – героїчний вчинок, здійснений під час російсько-української війни.


Собаки-Герої України
Собаки-Герої України | джерело: скріншот посту проєкту в Facebook

Минулоріч під час закритої церемонії нагородження чотирилапі герої та їхні партнери-кінологи з СБУ, ГУР, Нацполіції України, Нацгвардії України, Управління державної охорони України, ДСНС України та Державної прикордонної служби України отримали нагороди та подарунки.



Героїчні дії кожного обраного собаки-героя та його напарника-кінолога відображаються в календарі, кожен місяць якого відповідає певній події російсько-української війни.

Ось декілька прикладів сторінок з минулорічного календаря:

Календар "Собаки-Герої України"
Календар "Собаки-Герої України" | джерело: проєкт "Собаки-Герої України"

Собаки Соня, Джессі та кінологиня Державної прикордонної служби України Аліна Паніна, стали героями світлини жовтня минулого року. Аліна провела 5 місяців в російському полоні. Туди вона потрапила разом із своїм чоловіком, а також службовими собаками, перебуваючи в Маріуполі. Свою порцію їжі українка ділила на трьох — на себе та двох собак. Аліну вдалося визволити з полону. Собак їй так і не віддали. Але Аліна не втрачає надію знову побачити та обійняти Соню і Джессі, які в проєкті стали символом усіх тварин, які потрапили до полону загарбників.


В календарі на 2025 рік проєкт розкриває долі нових героїв, які важливі мільйонам українців і впливають на майбутнє всієї країни.

Однією з них стала історія американського пітбуля Афіни та її власника медика Дмитра Селютіна із 36 ОБрМП імені контрадмірала Михайла Білинського, які разом боронили Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча та допомагали пораненим. Афіна допомагала в захисті всіх, хто був на підприємстві та попереджала про небезпеку.

Перед тим, як Дмитра забрали до російського полону, він мав змусити Афіну залишити його, щоб врятувати їй життя. Взяти її з собою в полон не дозволили та і в разі непослуху погрожували вбити. Більше року Афіна провела на підприємстві з вивозу сміття, поки мама Дмитра її шукала. Завдяки добрим людям вона повернулася додому.

Але це не всі дива, які сталися в цій історії. Як і батьки Дмитра, команда проєкту постилася та молилася за повернення Дмитра і дуже хотіла, щоб це сталося до церемонії нагородження — і це збулося.

13 вересня 2024 року завдяки неймовірним зусиллям багатьох людей, Дмитро повернувся до дому і в грудні цього року разом із Афіною особисто прийде на церемонію нагородження для отримання ордена «Собака-герой України».

Цьогоріч в проєкті Собаки-герої України Дмитро та Афіна стали символом усіх військовополонених і зниклих без вісті в цій війні.


Календар "Собаки-Герої України"
Календар "Собаки-Герої України" | джерело: проєкт "Собаки-Герої України"
"Інновацією 2024-го року стане започаткування «Книги героїв», в якій буде збиратися інформація про героїв за весь період існування проекту, а також вірю, що з кожним роком це видання активно збільшуватиметься і перетвориться на справжню збірку героїчних історій" каже авторка проєкту Юлія Стріжкіна.

Враховуючи надзвичайну важливість героїчних дій, які вчиняються собаками-героями та їх напарниками, особливо під час збройної агресії проти України, існує необхідність розвитку проекту на постійній, щорічній основі. Більше того, унікальна концепція втілення проєкту виокремлює його не тільки в Україні, а й у всьому світі, а разом з цим демонструє особливе ставлення і до тварин і до героїв в нашій державі.


У 2024 році народилась пісня, яка стала офіційним гімном проєкту «Собаки-герої України».


"Я часто чую: подивіться, як в інших країнах шанують своїх героїв і віддають їм належну шану. А що заважає робити так і нам?! Вірю, що цей проєкт сприяє тому, щоб вираз «Країна має знати героїв у обличчя» був не просто словами, а і був, як сказано у Біблії, До Ефесян 2:10: певними добрими справами, на які Бог наперед приготував, щоб ми в них перебували" — зазначила авторка проєкту Юлія Стріжкіна.

bottom of page