top of page

Українці знову переводитимуть годинники: літній час повертається 30 березня

30 березня о 3:00 стрілки годинника доведеться знову перевести на годину вперед.


І хоча минулої осені ми вже майже прощались із цією традицією, все залишилось, як було: літній час повертається.


Ще влітку 2024 року Верховна Рада підтримала ідею залишити Україну на зимовому часі. Законопроєкт № 4201 пройшов друге читання, а спікер Руслан Стефанчук навіть встиг його підписати. Але на фініші щось пішло не так. Президент Зеленський документ не підписав — і без його підпису реформа зависла у повітрі.


Переведення годинника
Переведення годинника | Джерело: Getty Images

Причини — економічні та гуманітарні. Деякі джерела у команді президента ще восени натякали, що законопроєкт не отримає «зелене світло». Мовляв, після розрахунків виявили значні збитки для економіки — кілька мільярдів гривень. До того ж суперечки щодо впливу на здоров’я і ритм життя лише додали аргументів проти.


Попри це, традиція змінювати час в Україні триває ще з 1981 року. Двічі на рік ми підлаштовуємось під світловий день, як це роблять і більшість країн Європи, США, Канади, Австралії та Нової Зеландії. А от Росія, частина країн Африки та Південної Америки давно відмовились від переведення стрілок — і досі живуть у стабільному ритмі.


Суперечки про доцільність літнього і зимового часу не вщухають вже багато років. Частина політиків виступає за «природний» зимовий час (UTC+2), інші — за літній (UTC+3), мотивуючи це комфортом для людей і синхронізацією з Європою. Колишня депутатка Тетяна Чорновіл попереджала:

"Півроку українці житимуть із ранніми сутінками".

А Володимир В'ятрович наголошував, що через "зимовий час" ми відстаємо від європейських столиць.


Соціологія — теж без однозначної відповіді. Опитування Research & Branding Group ще у 2021 році показало, що українці поділились у думках: 42% підтримують відмову від переведення, але щодо того, на якому часі залишитись, — консенсусу немає.


Поки що ж маємо те, що маємо. В ніч на неділю знову доведеться перевести годинники на годину вперед.


Слухачі нічного ефіру SUN FM не почують оголошення точного часу "04:00 година ранку" у ніч на 30 березня — лише "03:00" за поточним часом, та через годину "05:00 година ранку" за новим часом після переведення годинників.

bottom of page